3 Ekim 2013

Shine Bright

Scroll down for English.

Merhabalar, 

Bugün tırnaklarımda Rimmel'in Cocktail Color serisine ait Hawaiian Punch var. Bu seriyi çok seviyorum. Kuruma süreleri çok hızlı. Kıvamı yoğun tek katta rengini veriyor fakat ben 2 kat uyguladım. Fırçası kalın yassı fırçalardan ki benim en rahat oje sürdüğüm fırça bunlar. Ayrıca rengide çok güzel. Pembe yansımaları olan metalik bir kırmızı. Sadece soyulma problemi var ama top coatla giderilebilecek bir sorun.

Yüzük parmağımda daha önce burada denediğim streç film yöntemini uyguladım. Orta parmağımaysa elmas şeklini çizdim. Umarım beğenmişsinizdir. Yakında güzel haberlerle burada olacağım:)Hi all,

Today I'm wearing Hawaiian Punch from Rimmel's Cocktail Color collection. I like this collection so much. Drying time is perfect. Formula is great, I applied 2 thin coats. Also it has flat brush  and I think this type of brushes help applying polish. Hawaiian punch is a red nail polish color with pink flecks. The only problem with this collection is chipping but you can neglect it with top coat.

I applied saran wrap technique that I also applied here to my ring finger. Then I draw diamond on my middle finger with acrylics. I hope you like it. Thanks for stopping by!

2 yorum:

Yorum ekle...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...